26ارديبهشت1398

.علل واقعی پدیده خودکشی و راهکار علمی مقابله با آن در برنامه کاری استان قرار گرفت

سیدمحمدکاظم نظری در جلسه تخصصی پیشگیری از خودکشی در استان گفت: علل واقعی پدیده خودکشی واکاوی و راهکار علمی و برنامه پیشگیری از وقوع این پدیده در دستور کار استان قرار گرفت. 

وی با بیان اینکه، آمار، اطلاعات و ابزار لازم برای برنامه ریزی و مدیریت در این خصوص ضرورت پایه ای است گفت: برای پیشگیری از پدیده خودکشی در جامعه نه تنها برنامه ریزی، هماهنگی و تعامل استانی بلکه ملی مورد نیاز است و ضرورت دارد برنامه ها نیز بومی سازی شوند.
نظری ابراز داشت: چون خودکشی مانند هر آسیب اجتماعی دیگری، منشا آسیب های دیگر می شود، باید علاوه بر شناخت عوامل زمینه ساز آن، برای ریشه کنی و کنترل به موقع آن، تمهیدات و برنامه هایی را تدوین کرد و راهکارهایی متناسب با شرایط فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی پشنهاد داد که جنبه اجرایی و اثر گذاری زود هنگام داشته باشد.
معاون سیاسی امنیتی واجتماعی استانداری با اشاره به اینکه، باید با بهره گیری از ظرفیت جامعه شناسان، روان شناسان و مراکز تحقیقاتی به واکاوی این پدیده مذموم اقدام نمود، اعلام کرد: کالبد شکافی علمی پدیده خودکشی در برنامه استان قرار خواهد گرفت.
معاون سیاسی و اجتماعی استانداری، خودکشی را تهدیدی برای سلامت عموم جامعه دانست و گفت: وقوع این پدیده شوم ضربات عمیق روحی و روانی را هم بر پیکره  نهاد خانه و خانواده، اجتماع و جامعه وارد می سازد. 
وی به ایجاد شور و نشاط در بین مردم  به عنوان یک عنصر لازم در کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی از جمله خودکشی اشاره کرد و گفت: ایجاد نشاط و شور در بین مردم خود به نوعی یک عامل بازدارنده، کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی می‌باشد.
 مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری هم ارائه پیشنهادها و راهکارهای مناسب به منظور پیشگیری از خودکشی در استان را ضروری دانست و گفت: افزایش آگاهی عمومی مردم و خانواده ها در این زمینه بسیار مهم است و صدا و سیما و رسانه های گروهی استان در این رابطه نقش مؤثر و انکارناپذیری دارند.
حجت الاسلام میرمحمدی، خودکشی را یک فرهنگ بسیار نادرست، غلط و از آسیب ها و رفتارهای  ضد ارزشی و ضد معیارهای اجتماعی دانست و گفت: در دین مبین اسلام در برخی آیات قرآن کریم، روایات و احادیث بر ناپسند بودن این عمل تصریح شده است و خودکشی را امری مذموم و ناپسند شمرده و میان خودکشی و دیگر کشی فرقی قائل نیست.
میرمحمدی به اهمیت امیدافزایی اشاره کرد وافزود: برنامه ریزی برای افزایش اعتقادات مذهبی، مشاوره ها و آموزش مهارت های زندگی، آگاهی بخشی به خانواده ها برای نظارت و کنترل بیشتر فرزندان، اطلاع رسانی شفاف رسانه ای برای تشویق جوانان درباره فرصت هایی که جامعه و دولت برای کار و تلاش در اختیار آنها داده است، امید آفرینی را می افزایئد. 
وی به برگزاری جلسات و ارائه راهکارها در شهرستان ها به ریاست فرماندار و در بخش ها و همچنین فعال تر شدن نهادی های کمیته امداد امام (ره)، بهزیستی، شوراهای اسلامی، سمن ها، مراکز فرهنگی، روان درمانی و مشاوره ای در خصوص خودکشی تاکید کرد.
ج/238
 

عكس هاي مرتبط :


نسخه قابل چاپ
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

آدرس :استان کهگیلویه و بویر احمد - یاسوج - میدان امام حسین - ساختمان مرکزی استانداری


مجری سایت:شرکت سیگما