اخبار استانداری
19دي1397

.1200 میلیارد تومان پروژه آب در حال اجراست/19هزار هکتار آبیاری نوین و 11هزار اشتغال پایدار ماحصل طرح های آبی

علی محمد احمدی در گفت وگو با شبکه دنا، گفت: یکهزار و 200 میلیارد تومان پروژه استحصال و انتقال آب در دست اجرا داریم.
وی اظهار داشت: این پروژه ها علاوه برتامین آب شرب، صنعت و فرصت های گردشگری،  19 هزار هکتار از اراضی استان را به آبیاری تحت فشار قرار می دهد و بیش از 11 هزار فرصت اشتغالزایی پایدار ماحصل آن خواهد بود.
استاندار کهگیلویه وبوبراحمد افزود: طرح های آبی در دست اجرای استان  آب آشامیدنی سالم و پایدار افزون بر 400 هزار نفر از جمعیت استان را تامین می کند. 
احمدی از مهمترین این پروژه ها را اجرای سد برق آبی و یا نیروگاهی چم شیر با ظرفیت  سه میلیارد و 200 میلیون مترمکعب آب با 80 درصد پیشرفت فیزیکی که در شورای اقتصاد کشور تامین منابع آن صورت گرفته اشاره کرد و از بهره برداری آن در آینده نزدیک خبر داد.
وی تصریح کرد: آوردگاه آبی استان وارد مرحله ای تحول ساز شده است و احداث سدها، نیروگاه ها و ساختگاه های بزرگ، متوسط و کوچک آبی در استان، تخصیص بالا و مناسب استان از این منابع و حرکت به سمت نوسازی و طرح های نوین آبیاری در بهره برداری از منابع آبی، آینده روشنی برای استان را نوید می دهد.
استاندار گفت: فقر منابع در این استان نداریم و بیش از ۱۰ میلیارد مترمکعب روان آب و منابع آبی در استان وجود دارد که به دلیل عدم سرمایه گذاری به سمت استان های دیگر سرازیر بود و یا به هدر می رفت.
احمدی بیان کرد: به علت عدم مدیریت صحیح این منابع استراتژیک در گذشته بسیاری از مناطق استان حتی شهر ۲۰۰ هزار نفری یاسوج با تنش آبی مواجه بود.
وی به سد مخزنی تنگ سرخ اشاره کرد و گفت: این پروژه در دست اجرا با ظرفیت 200 میلیون متر مکعب آب شرب با کیفیت بالا، آب بخش صنعت و کشاورزی شهر و روستاهای اطراف یاسوج را تامین می‌ کند.
استاندار خاطرنشان کرد: این سد به دلیل قرار گرفت در مناطق صعب العبور برای انتقال آب آن باید در مسیر تونل هایی حفر شود و علاوه بر تامین آب شرب برای بیش از 300 هزار نفر، آب پنج هزار و 900هکتار از اراضی کشاورزی را تامین خواهد کرد. 
وی با بیان اینکه، با توجه به خشکسالی های طولانی مدت و تنش آبی شهر و روستاها و جلوگیری از بوجود آمدن بحران آب، تأمین آب شرب و صنعت استان، افزود: نیاز زیست محیطی سالانه و حفظ اکوسیستم رودخانه ها، جلوگیری از فرسایش خاک، سیلاب های مخرب و حقابه های پایین دست را از قبل این پروژه های آبی نیز خواهیم داشت.
استاندار به پروژه بزرگ آبی و خاکی در دست اجرا در پنج هزار و 600 هکتار از اراضی دهدشت غربی، دشت مور خان احمد به مساحت سه هزار و 100 هکتار و دیگر طرح های تنگ انگشتری و آبریز ناصری نیز اشاره کرد.
احمدی اظهار امیدواری کرد با اجرای پروژه های آبی استان در کنار سد کوثر که دستاوردهای انقلاب اسلامی است و پیش از انقلاب هیچ نداشتیم، بتوان فصل جدیدی در استان بوجود آوریم چرا که فصل مشترک برای توسعه همه جانبه آب است.
استاندار بیان کرد: در کنار تامین آب شرب و کشاورزی، تامین آب صنایع، نواحی صنعتی و تولیدی، پالایشگاه، کارخانجات سیمان و پتروشیمی ها، تخصیص آب لازم را نیز برای استان گرفتیم.
ج/238
 
مشاهده اخبار بیشتر
نسخه قابل چاپ
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

آدرس :استان کهگیلویه و بویر احمد - یاسوج - میدان امام حسین - ساختمان مرکزی استانداری


مجری سایت:شرکت سیگما